Rozwiązanie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć!
Wypowiedzenie umowy o pracę - podstawowe informacje
Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron stosunku pracy, którego skutkiem jest zakończenie tego stosunku po upływie określonego czasu. Może być złożone zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę.
Okres wypowiedzenia jest określony w Kodeksie pracy lub w umowie o pracę i zależy od rodzaju umowy oraz stażu pracy pracownika. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony wynosi on:
- 2 tygodnie - przy zatrudnieniu do 6 miesięcy
- 1 miesiąc - przy zatrudnieniu od 6 miesięcy do 3 lat
- 3 miesiące - przy zatrudnieniu powyżej 3 lat
Rodzaje wypowiedzenia umowy o pracę
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika
Pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę bez podania przyczyny. Wystarczy, że złoży pisemne oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem tylko w ściśle określonych przypadkach, przewidzianych w Kodeksie pracy. Należą do nich m.in.:
- likwidacja lub upadłość pracodawcy
- ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych
- niezdolność pracownika do wykonywania pracy
- przyczyny ekonomiczne lub organizacyjne
Wypowiedzenie umowy o pracę w trybie natychmiastowym
W wyjątkowych przypadkach możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Dotyczy to sytuacji, gdy jedna ze stron dopuściła się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.
Ochrona przed zwolnieniem z pracy
Pracownicy mają pewne uprawnienia chroniące ich przed zwolnieniem z pracy. Przede wszystkim pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z kobietą w ciąży, pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub rodzicielskiego oraz pracownikiem, który złożył wniosek o emeryturę.
Co po złożeniu wypowiedzenia?
Po złożeniu wypowiedzenia pracownik ma obowiązek przepracować okres wypowiedzenia. Może jednak skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. W tym czasie pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Po zakończeniu okresu wypowiedzenia pracownik powinien otrzymać świadectwo pracy oraz wszelkie zaległe należności.
Comments